ideální okna
 

Konstrukce a bezpečnost oken

Z policejních statistik vyplývá, že v 80 % případů vloupání do domů a bytů pachatelé volí cestu oknem.

Téměř každý druhý pokus o vloupání je ale neúspěšný hlavně díky okennímu kování a zabezpečovací technice.

Moderní celoobvodové kování zajišťuje komfortní ovládání okna. Zvyšuje celkovou kvalitu okna a vaši bezpečnost. Rozebereme si také jednotlivé typy konstrukcí okna.

Celoobvodové kování okna

Jaké jsou funkce a bezpečnostní parametry kování?

  • Odolnost vůči vloupání vypáčením křídla. Lze zajistit vložením jednoho či více zavíracích bodů s touto odolností. Navíc se kování doplňuje například ovládací zamykatelnou klikou, která zabraňuje jejímu pootočení po odvrtání zvenku.
  • Funkce mikroventilace - přivětrávání při zavřeném křídle. Toto spárové větrání "odtěsní" křídlo v úrovni zhruba 5 milimetrů a zajistí výměnu vzduchu v místnosti. Jde o opatření pomocné, které nedokáže nahradit větrání otevřením křídla. Přesto je výhodné tuto možnost využít třeba za větrného počasí. Ale pozor: mikroventilace = prakticky otevřené okno! V případě vloupání takto "otevřeným" oknem nevzniká nárok na pojistné plnění.
  • Pojistka proti nesprávnému ovládání. Zabraňuje nechtěnému otočení klikou v pozici "otevřeno" tak, aby se okno nedostalo do nestandardní polohy.

4 typy konstrukcí okna

Rozlišujeme 4 rozdílné typy konstrukce okna. Každý typ má své výhody i nevýhody.

Klasická konstrukce

Plastové profily jsou vyztuženy ocelovou armaturou, dimenzovanou dle velikosti a zatížení konkrétního výrobku.

snadná oprava a servis - materiály lze snadno od sebe oddělit, servis tak může provést téměř kdokoli - není vázán na výrobce okna.
snadné zhodnocení oken a dveří v budoucnosti - lze snadno vyjmout sklo a nahradit jej výkonnějším (během posledních 10 let se zvýšila výkonnost tepelné izolace izolačních skel 6x, tj. únik tepla tak klesl o 83 %).
snadná recyklace a vrácení do koloběhu materiálu.

Konstrukce lepené

Křídlový profil je přilepen ke sklu speciálním lepidlem. Sklo tak přenáší veškeré zatížení na okno (vítr, vlastní hmotnost, provozní zatížení). Důvodem je vynechání armatury, která v profilu tvoří tepelný most, a dosažení lepších parametrů prostupu tepla rámy.

žádné svěšování okna.
nesnadný servis vázaný na konkrétní firmu a vysoké náklady na servis a opravy - rám křídla a sklo jsou od sebe prakticky neoddělitelné. Při každém poškození rámu či skla je nutné vždy vyměnit celé křídlo. Po delší době (cca 5-7 let), kdy se změní systém výrobce profilů, je nutno v případě rozbití skla vyměnit celé okno…
v budoucnu nelze vyměnit zasklení za výkonnější a zvýšit tak užitnou hodnotu okna.
nesnadná recyklace - oddělení skla od křídla obtížné, materiál znečištěn lepidlem. Hrozí v budoucnu vysoké náklady na odstranění takovýchto oken.

Konstrukce z kompozitních materiálů

Profily jsou vyrobeny ze směsi PVC a zpravidla skelných vláken. Tyto výrobky do určité velikosti nemusí být vyztuženy ocelovou armaturou, neboť zatížení dokážou přenést samy o sobě. Od určité velikosti je však ocelová armatura nezbytná. Výhodou je dosažení lepších parametrů prostupu tepla rámy rámy u nevyztužených výrobků.

snadná opravitelnost a servis - materiály lze snadno od sebe oddělit, servis tak může provést téměř kdokoli - není vázán na výrobce okna.
prozatím nejasná recyklace a vrácení do koloběhu materiálu - materiál je "znečištěn" přísadami (skelná vlákna) a je otázkou, jakým způsobem půjde dále využít.
snadné zhodnocení oken a dveří v budoucnosti - lze snadno vyjmout sklo a nahradit je jiným - výkonnějším (během posledních 10 let se zvýšila výkonnost tepelné izolace izolačních skel 6x, tj. únik tepla tak klesl o 83 %).
vlastnosti okna vázány na velikost okna - rozměrnější konstrukce (např. balkonové dveře) tak budou mít horší tepelně izolační vlastnosti, nebo pokud budou nedostatečně vyztuženy, budou se stávat netěsnými.

Konstrukce hybridní – nejvyspělejší na trhu

Jde o konstrukční spojení dvou materiálů - PVC a hliníku (AluFusion). Konstrukce umožňuje bez omezení velikosti výrobku vyrábět okna v libovolné barvě s otvíravými křídly až na výšku podlaží. Vnější povrch a design okna je hliníkový, interiér okna je standardní z PVC (možno tedy např. opatřit dekorem dřeva). Okno nemá klasickou zasklívací lištu ani ocelovou armaturu. Dosahuje vynikajících hodnot tepelné a hlukové izolace.

snadná oprava a servis - materiály lze snadno od sebe oddělit, servis tak může provést téměř kdokoli - není vázán na výrobce okna.
snadné zhodnocení oken a dveří v budoucnosti - lze snadno vyjmout sklo a nahradit je jiným - výkonnějším (během posledních 10 let se zvýšila výkonnost tepelné izolace izolačních skel 6x, tj. únik tepla tak klesl o 83 %).
snadná recyklace a vrácení do koloběhu materiálu.
možnost výroby nadstandardních rozměrů oken a dveří.
minimální reakce na teplotní vlivy - žádné prohýbání a deformace.

Co byste neměli zapomenout

Okna jsou klíčové při zabezpečení objektu.

Bezpečnosti napomáhá celoobvodové kování okna, které je odolné proti vypáčení. Vybrat si můžete ze 4 typů konstrukcí oken. Nejvyspělejší je hybridní konstrukce, která se vypořádá se změnami počasí a skvěle izoluje teplo a od hluku. Navíc je snadno opravitelná.

Pokračovat do sekce Design oken

Copyright © 2012 profine GmbH. All rights reserved.