ideální okna
 

Vaše dotazy

jméno:
příjmení:
kraj:
profese:
e-mail:
váš dotaz:
    
Dotaz: Dobrý den, prosím o radu - jak ovlivňuje počet komor celkový prostup tepla oknem, resp. je při výběru plastového okna důležitý počet komor? Tedy čím více komor má okno, tím je lepší?

Odpověď: Dobrý den, v minulosti (před 10-15 lety) byl počet komor hrubým vodítkem pro představu o kvalitě tepelné izolace (tedy velikosti prostupu tepla) rámů oken a dveří. Díky různým velmi účinným konstrukčním či technologickým opatřením při návrhu a výrobě moderních profilů je dnes množství komor profilů naprosto nepodstatné. Např. tříkomorové profily opatřené vnitřní tepelnou izolací (vypěněním), mají výrazně lepší hodnoty tepelné izolace, než např. standardní osmikomorové profily. Důležitým faktorem je jednak celková stavební hloubka systému, ale i např. šířka a umístění zmiňovaných komor. Rozhodující pro stanovení kvality tepelné izolace je tedy jen a pouze hodnota prostupu tepla rámy – tedy Uf [W/m2K]. Čím nižší Uf, tím lepší izolační schopnosti.

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu - Plastové okno se sklem (čtverec v paneláku) poněkud "sedlo" na straně, kde je klika, takže ho musím nadzvednout, abych ho zavřela. Co mám udělat, abych daný stav opravila? 
Odpověď: Dobrý den, okno se nechá seřídit imbusovým klíčem na pantech - jak dole na rohovem ložisku, tak nahoře na nůžkách. Jedná se o běžný servisní úkon, který by Vám měl provést dodavatel oken.
Dotaz: Dobrý den, ráda bych se zeptala, když bych si u Vás chtěla zadat zakázku na vchodové dveře, zdra pomáháte s vyřízením dotace a pak zda je možné získat dotaci jen na dveře. Okna již máme. A jak jsou na tom plastová garážová vrata?
Odpověď: Dobrý den, jednotlivi vyrobci - dodavatele oken zpravidla s vyřízením dotace pomáhají. Pouze na vchodové dveře ale podmínky dotace nesplníte. Výrobek plastová garážová vrata mi bohužel není znám a vzhledem k tomu, že je dotace určena pro bytové prostory, nedostanete dotaci ani garážová vrata z jiného materiálu. V obou případech je samozřejmě řeč o dotaci Zelená úsporám.

Dotaz: Dobrý den, je možné na vašich autorizovaných výrobcích požadovat namontování žaluzií do prostoru mezi skly?
Odpověď: Dobrý den, technické řešení patentované naší firmou existuje (přidáním dalšího skla na vnější stranu křídla), není mi však známo, že by se někdo v ČR výrobou a dodávkami tohoto produktu zabýval. Žaluzie přímo v izolačním dvou - nebo trojskle Vám kvůli prakticky trvalé netěsnosti doporučit bohužel nemohu..

Dotaz: Dobrý den, máme v celém bytovém domě a našem bytě nová plastová okna skoro 2 týdny, ne od vás. Rosí se nám a začaly nám víc a víc vlhnout rohy stěny, někde jsou mapy 10 cm. Může být chyba v nekvalitních oknech? Nebo musím uvěřit, že máme vyšší vlhkost v bytě? Zástupce firmy nám tu nechal měřák vlhkosti a uvidí se. Vyměnit okna zatím nechce. Stejný, problém, ale méně, mají sousedé, kteří mají okna 1 týden.
Odpověď: Dobrý den, bohužel Vás mohu ujistit, že rosení nebo vlhnutí zdiva zcela jistě nezpůsobují nová okna, ale mikroklima v bytě. Předpokládám, že Vám nezatéká ostěním. Doporučuji několikrát denně krátce vyvětrat, evtl. zvýšit celkovou teplotu v bytě. Bez fyzického ohledání vašeho případu ale mohu jen těžit ze svých zkušeností. Osobně bych vaám jako první taktéž ponechal několik dní v bytě vlhkoměr se záznamem. Pokud se vlhkost vzduchu bude pohybovat okolo 50% při teplotě nad 20°C, k uvedeným jevům by vůbec nemělo dojít.
Dotaz: Dočetl jsem se, že i když máte okna v super kvalitě, není vám to nic platný, jestliže ostění je nekvalitní, zvláště u starších staveb, protože tam vzniká tepelný most. Z praxe: zákazník reklamoval u firmy okna, protože se mu rosila, přestože firma zaručovala nerosení oken. Reklamace nebyla uznána, protože se kontrolou přišlo na to, že okna sice v pořádku jsou, ale ostění nikoliv, v důsledku čehož právě docházelo k rosení. Tepelný most nakonec potvrdilo i měření termovizní kamerou. Chtěl bych se proto zeptat, zda Vaše firma řeší i takový problém, nebo řešení ponechává zcela na zákazníkovi.

Odpověď: Dobrý den, otázka rosení oken je skutečně komplexní problém. Vámi popisovaná situace je reálná, znám jí ze své praxe mnohokrát… Okno a stavba patří k sobě a povrchová kondnzace je do značné miry dána souhrou obou těchto prvků. Je na odborné firmě, aby tento problém a nebezpečí rozeznala a informovala o něm zákazníka. V mnoha případech lze ostění relativně nenáročně upravit tak, aby k povrchové kondenzaci nedocházelo, v jiných případech je nutné alespoň ostění zateplit formou např. Tzv. „šambrán“ – límce okolo okna… Častou chybou bývá též osazení nových oken do nesprávné polohy po výměně dvojitých oken (špaletových) za jednoduché. A takto bychom mohli pokračovat dále… Sečteno a podtrženo: identifikace problému možné povrchové kondenzace po výměně oken je na odborné oknařské firmě. Pokud patří mezi zdatné firmy, měla by navrhnout i řešení, jak jí předejít. Na zákazníkovi je akcteptace této informace.

Copyright © 2012 profine GmbH. All rights reserved.